Forum de discuţii - întrebări / răspunsuri
|
[ Pune o întrebare ]
Categoria: Principal -> Constructii si Urbanism -> Constructii si Urbanism
Întrebări
| Intrebarea nr. 3562 din data: 07-03-2011 pusa de saizu alexandra : · buna ziua.sunt studenta la Universitatea Cuza din Iasi si am de facut un proiect despre schimbarea destinatiei unei cladiri din patrimoniul public intr-o cladire de locuinte sociale.Cladirea este abandonata,neracordata la utilitati.Ce etape trebuiesc parcurse,autorizatii,avand in vedere ca eu am pus ca primaria initiaza acest proiect.Va multumesc si astept un raspuns.
Intrebarea nr. 3536 din data: 17-02-2011 pusa de Audi Paul : · Buna seara,
pentru izolarea termica a unui apartament situat la etajul I a blocului,
ce acte sunt necesare si ce costuri implica pentru obtinerea autorizatiilor de constructie.
Intrebarea nr. 3515 din data: 06-02-2011 pusa de Rigo Remus : · Buna ziua domnule primar.Am si eu trei probleme pe care sper si doresc sa le gasiti cate o rezolvare.
1.O linie directa pe tronsonul Micalaca-Gradiste.Lina 15 face legatura intr-e Gradiste si Vlaicu. Linia 16 face legatura intr-e Centru si Gradiste , iar cu Micalaca nu exita nici o legatura decat prin schimbarea de tramvaie.
2.Nesimtirea vatmanilor care nu opreste sa ia calatorii din statii in momentul in care se retrag in depou.Un exemplu ar fii :eu stau in statia de tramvai de pe voinicilor si astept tramvaiul sa merg pana la miorita ,apare un tramvai care are o tablita SE RETRAGE IN DEPOU LA MICALACA. Nu opreste si isi continua drumul spre depou.Sun la CTP le dau nr vagonului si mi se spune ca s-ar putea sa fii fost defect.Mentionez ca majoritatea vatmanilor procedeaza la fel.
3.Strada Semanatorilor arata ca dupa bombardament este suprapopulata de gropi.
va multumesc si astept raspunsurile dumneavoastra.
Intrebarea nr. 3490 din data: 24-01-2011 pusa de bulza calin : · strada mucius scaevola ramane in halul in care e acuma pana la primavara?e normal sa ramana lucrarea asa peste iarna?drumul nu este inchis si nici nu se lucreaza in prezent.sau ne scutiti de plata impozitelor cateva luni?
Intrebarea nr. 3466 din data: 12-01-2011 pusa de Maris Emil : · Locuiesc pe strada Dobrogea, nr. 29, in municipiul Arad si as dori sa imi spuneti in ce baza s-au schimbat denumirile strazilor? Aceeasi strada are doua denumiri! pana la jumatatea strazii are o denumire(Dobrogea) si cealalta jumatate alta(Siretului)! Chiar am ajuns de bancuri ca la ... olteni?... cineva a schimbat placutele si acum strada e ... Siretului! Este o gluma proasta facuta de cineva sau e hotarare de consiliu? trebuie sa ne modificam adresa si in actele de identitate? multumesc anticipat si in speranta ca totul este doar o gluma, va doresc un an plin de realizari!
|
Răspunsuri
|
Intrebarea nr. 3562 din data: 07-03-2011 pusa de saizu alexandra : · buna ziua.sunt studenta la Universitatea Cuza din Iasi si am de facut un proiect despre schimbarea destinatiei unei cladiri din patrimoniul public intr-o cladire de locuinte sociale.Cladirea este abandonata,neracordata la utilitati.Ce etape trebuiesc parcurse,autorizatii,avand in vedere ca eu am pus ca primaria initiaza acest proiect.Va multumesc si astept un raspuns.
|
Raspuns din data de 10-03-2011 : Stimata doamna,
Pentru rezolvarea situatiei sesizate, va rugam sa va adresati Primariei Municipiului Iasi.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3536 din data: 17-02-2011 pusa de Audi Paul : · Buna seara,
pentru izolarea termica a unui apartament situat la etajul I a blocului,
ce acte sunt necesare si ce costuri implica pentru obtinerea autorizatiilor de constructie.
|
Raspuns din data de 09-03-2011 : Stimate domn,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
In prima etapa se va solicita emiterea unui Certificat de Urbanism care este un act de informare prin care se fac cunoscute informatii privind regimul juridic, economic si tehnic al terenurilor si constructiilor, se stabilesc cerintele urbanistice care urmeaza sa fie indeplinite, se stabileste lista cuprinzand avizele si acordurile necesare in vederea autorizarii.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3515 din data: 06-02-2011 pusa de Rigo Remus : · Buna ziua domnule primar.Am si eu trei probleme pe care sper si doresc sa le gasiti cate o rezolvare.
1.O linie directa pe tronsonul Micalaca-Gradiste.Lina 15 face legatura intr-e Gradiste si Vlaicu. Linia 16 face legatura intr-e Centru si Gradiste , iar cu Micalaca nu exita nici o legatura decat prin schimbarea de tramvaie.
2.Nesimtirea vatmanilor care nu opreste sa ia calatorii din statii in momentul in care se retrag in depou.Un exemplu ar fii :eu stau in statia de tramvai de pe voinicilor si astept tramvaiul sa merg pana la miorita ,apare un tramvai care are o tablita SE RETRAGE IN DEPOU LA MICALACA. Nu opreste si isi continua drumul spre depou.Sun la CTP le dau nr vagonului si mi se spune ca s-ar putea sa fii fost defect.Mentionez ca majoritatea vatmanilor procedeaza la fel.
3.Strada Semanatorilor arata ca dupa bombardament este suprapopulata de gropi.
va multumesc si astept raspunsurile dumneavoastra.
|
Raspuns din data de 22-02-2011 : Stimate domn,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
1. Vom studia problema ridicata de dumneavoastra si in cazul in care numarul solicitarilor va fi ridicat, vom supune solicitarea dumneavoastra atentiei Consiliul Local al Municipiului Arad printr-un proiect de hotarare.
2. Vom sesiza CTP Arad pentru a lua masuri si a institui personalul din subordine.
3. In functie de fondurile disponibile pe anul 2011, Primaria Municipiului Arad va programa si executa lucrari de reabilitare a carosabilului strazii Semanatorilor.
Serviciul Informare Cetateni
.................................
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3490 din data: 24-01-2011 pusa de bulza calin : · strada mucius scaevola ramane in halul in care e acuma pana la primavara?e normal sa ramana lucrarea asa peste iarna?drumul nu este inchis si nici nu se lucreaza in prezent.sau ne scutiti de plata impozitelor cateva luni?
|
Raspuns din data de 15-02-2011 : Stimata domn,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
- pe strada Mucius Scaevola este deschis un santier, santier pe care, pana dupa trecerea anotimpului rece, lucrarile nu pot fi reluate;
- avand in vedere ca, asa cum am mentionat anterior, pe strada Mucius Scaevola este deschis un santier, accesul auto pe strada este interzis, acest lucru fiind semnalizat cu ajutorul indicatoarelor rutiere.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3466 din data: 12-01-2011 pusa de Maris Emil : · Locuiesc pe strada Dobrogea, nr. 29, in municipiul Arad si as dori sa imi spuneti in ce baza s-au schimbat denumirile strazilor? Aceeasi strada are doua denumiri! pana la jumatatea strazii are o denumire(Dobrogea) si cealalta jumatate alta(Siretului)! Chiar am ajuns de bancuri ca la ... olteni?... cineva a schimbat placutele si acum strada e ... Siretului! Este o gluma proasta facuta de cineva sau e hotarare de consiliu? trebuie sa ne modificam adresa si in actele de identitate? multumesc anticipat si in speranta ca totul este doar o gluma, va doresc un an plin de realizari!
|
Raspuns din data de 18-01-2011 : Stimate domn,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
Conform nomenclatorului stradal al municipiului Arad, aprobat prin Hotararea Consiliului Local al Municipiului Arad nr. 273/2010, strada Dobrogea nu si-a schimbat denumirea. Mentionam ca exista posibilitatea ca in teren sa nu fie corect amplasata placuta cu denumirea de strada, lucru care va fi verificat in teren de catre serviciul de specialitate al primariei.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
|
|